O nas


Tradycja smaku

Historia naszej pasieki sięga II połowy lat 50 ubiegłego stulecia kiedy to mój dziadek otrzymał pierwszy rój pszczeli. Pasieka dziadka liczyła kilkanaście rodzin pszczelich i prowadził ją do końca swoich dni. Ojciec zafascynowany życiem rodziny pszczelej u progu dorosłego życia postanowił założyć własną pasiekę, która pod koniec lat 80 liczyła 65 rodzin. Ja natomiast podobnie jak ojciec wychowałem się przy pasiece i zamiłowanie do pszczoły rosło razem ze mną. Mając kilka lat otrzymałem pierwszą rodzinę na własność a w wieku 14 lat miałem ich 10. W 1994 roku zostałem członkiem WZP w Nowym Sączu i ukończyłem podstawowy kurs pszczelarski i łącząc fachową wiedzę z praktycznymi umiejętnościami przekazywanymi przez ojca postanowiłem systematycznie powiększać własną pasiekę. W 2002 roku liczyła już 90 rodzin i wtedy to podjąłem życiową decyzję i postanowiłem że zawodowo zajmę się prowadzeniem pasieki. W tym to roku pasieka została zarejestrowana jako działy specjalne produkcji rolnej pod nazwą GOSPODARSTWO PASIECZNE KÓSZKA Pierwszy rok działalności nie był łatwy ale sezon pasieczny okazał się niezły, podobnie i sprzedaż miodu co skłoniło mnie do poczynienia kolejnych inwestycji i poszerzenia oferty gospodarstwa o wyroby woskowe(świece). W 2004 roku pasieka została objęta nadzorem Powiatowego Lekarza Weterynarii który czuwa nad zdrowotnością mojego gospodarstwa. Rok 2004 to czas pogłębiania wiedzy na kursie organizowanym przez ODZ w Tarnowie ukończony uzyskaniem tytułu Mistrza w zawodzie Pszczelarz. Łącząc młodość, wiedzę i doświadczenie trzech pokoleń postanowiliśmy wspólnie z ojcem połączyć nasze pasieki i stworzyliśmy rodzinne gospodarstwo pasieczne, które obecnie liczy 380 produkcyjnych rodzin pszczelich.

 

 

Wyjątkowy smak
miodu!

Tak mówią nasi klienci


Gospodarstwo usytuowane jest we wschodniej części województwa małopolskiego w Dolinie Dunajca nad Jeziorem Rożnowskim. Część obszaru gminy Gródek nad Dunajcem na którym rozmieszczone są pasieki całkowicie pokrywa się z terenem ciężkowicko-rożnowskiego parku krajobrazowego. Baza gospodarstwa zlokalizowana jest w centralnej miejscowości gminy tzn. w Gródku nad Dunajcem

Gródek nad Dunajcem i jego okolica od wielu lat znane są w Polsce jako ośrodek sportów wodnych, wędkarstwa i rekreacji ale przede wszystkim jest to miejsce o wyjątkowych walorach przyrodniczych pełne ciszy i czystego powietrza(brak jakiegokolwiek przemysłu) które tworząc charakterystyczny mikroklimat pozwala korzystać ze swoich dóbr również w postaci produktów pszczelich-środków jakże cenionych pod względem leczniczym jak i spożywczym.

 

 


Obecnie gospodarka pasieczna opiera się nie tylko na pasiekach stacjonarnych rozmieszczonych na terenie Gminy Gródek nad Dunajcem gdzie pozyskujemy miody wielokwiatowe, lipowe spadziowe ale również na gospodarce wędrownej na terenach małopolski i podkarpacia w celu uzyskania miodów akacjowych, rzepakowych, gryczanych i wrzosowych. Oczywiście pozyskiwanie poszczególnych odmian miodu uzależnione jest od warunków pogodowych w danym sezonie pasiecznym. Pasieka zajmuje się ponadto pozyskiwaniem pyłku, pierzgi i propolisu. Aby ubogacić naszą ofertę od 2003 roku specjalizujemy się również w produkcji świec i wyrobów z wosku pszczelego.

380 produkcyjnych
rodzin pszczelich

kilkadziesiąt lat pracy

 


BEZPIECZEŃSTWO I JAKOŚĆ

Nasza gospodarka pasieczna opiera się o jeden typ ula – jest to ul Wielkopolski o ramce 240-360mm. Przez kilkadziesiąt lat pracy w pasiece wypracowany został system gospodarki w tym typie ula i według nas jest to optymalne rozwiązanie zarówno do odpowiedniego rozwoju rodziny pszczelej jak i pozyskiwania zadowalających ilości miodu z naszej bazy pożytkowej. Jak już wspomniałem pasieka to 380 produkcyjnych rodzin pszczelich ale to nie wszystko gdyż corocznie dla efektywniejszej gospodarki tworzymy tzw. Odkłady a co za tym idzie musimy posiadać odpowiedni sprzęt do gospodarki hodowlanej, tzn; ule odkładowe uliki weselne do unasieniania matek pszczelich, transportówki, ramki, podkarmiaczki. Część sprzętu jaki wykorzystywany jest do hodowli pszczół wykonywany jest z drewna lub materiałów drewnopochodnych we własnej stolarni, natomiast farby i impregnaty stosowane do powierzchniowego zabezpieczania poszczególnych elementów są tylko pochodzenia ekologicznego dla zapewnienia optymalnych warunków bytowych rodzinie pszczelej jak również bezpieczeństwa i jakości magazynowanych w ulach produktów.

 


Integralną częścią gospodarstwa jest tzw. Pracownia, która służy do pozyskiwania, magazynowania i konfekcjonowania produktów pszczelich. W oparciu o wytyczne Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej pomieszczenia przeznaczone do tych celów muszą spełniać najostrzejsze wymogi higieniczno - sanitarne a ponadto sprzęt do kontaktu z miodem musi być wykonany ze stali nierdzewnej bądź innych materiałów posiadających atest do kontaktu z artykułami spożywczymi. Aby być konkurencyjnymi na rynku pszczelarskim a zarazem aby nasze działania dotyczące handlu detalicznego były zgodne z prawem, przygotowaliśmy pracownię w taki sposób aby uzyskać stosowne zezwolenie i otrzymać tzw. Numer sprzedaży bezpośredniej:12105611

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl